● Aktuality

● Profil

● Diskografie

● Fotografie

● Extra

● Vzkazy

● Odkazy

● Kontakt

 

THE BEATLES

    

 Zrod kapely: 1959
 
První úspěšný singl: Please Please Me
Zánik kapely: 1970

 

 

 

 

Kdo by neznal nejslavnější skupinu všech dob, která se zapsala do dějin hudby? Myslím si, že není potřeba tuto čtveřici nějak zvlášť představovat, protože každý jejich fanoušek si jistě přečetl už spoustu knih, které o nich vyšly, jak v Čechách, tak i v zahraničí.

Ale přeci jen, vraťme se na chvíli na začátek zrodu skupiny The Beatles.

V létě roku 1957 měl John Lennon se svojí skupinou The Quarrymen vystoupení, kde je poprvé spatřil Paul McCartney. Jelikož Paul znal akordy a dokázal většinu písní reprodukovaných Johnem zahrát, byl přizván do kapely. O rok později se k nim přidal George Harrison.

V listopadu 1959 se tato skupina rozpadá. Zbylá trojice se na jaře roku 1960 spojila s bubeníkem Petem Bestem a Stuartem Sutcliffem, kteří zpočátku hráli v nově založené skupině - Long John & The Silver Beatles, jejíž název postupně zkrátili na The Beatles.

V létě 1960 poprvé odcestovali na 4 měsíce do Hamburgu, kde získávali nové zkušenosti.

O rok později na podzim se stal jejich manažerem Brian Epstein, který je "oblékl" do těsnějších kostýmů, na které kluci z Beatles nebyli zvyklí.

Rok 1962 se pro Beatles stal nejlepším rokem, protože podepsali smlouvu s EMI - Parlophone.

Jejich prvním hitem se stala písnička Please Please Me, která se dlouhou dobu držela v žebříčku největších hitů na prvním místě.

Tuto píseň napsal John v domě své tety Mimi, u které vyrůstal. Při jejich společné zkoušce George Martin navrhl, aby to nehráli kluci tak utahaně, ale dali tomu více šťávy, trošku to zrychlili. A opravdu, klukům se to hrálo daleko lépe.

Beatles nahráli celou desku 11. února 1963 za třináct hodin, během nichž se nevzdálili ze studia. A aby měli svůj hlásek stále tak dobrý, jedinou jejich potravou byly bonbony proti bolestem v krku a horké mléko. Úpravy alba probíhaly 25. února 1963 v místnosti hudební režie Studia 1 v Abbey Road už bez účasti Beatles.

Kdyby jste ještě před pár lety se zeptali místních lidí, kdo je John, Paul, George a Ringo, koukali by na vás udiveně.  Ale v letech 1963-1964 začala beatlemánia, respektive šílenství. Nikdo si nechtěl nechat ujít jejich vystoupení.

Mladá děvčata, která zaplňovala sál, křičela a omdlévala na jejich koncertech. Jak sami členové Beatles říkají : „Bylo to hrozné. Kolikrát se stalo, že jsme neslyšeli vlastního slova a jen tak improvizovali.“ řekl Paul na jednom z mnoha interviu. John ještě dodal: „Někdy to mělo i svoji výhodu. Mohli jsme zpívat falešně a v tom křiku se to ztratilo.“

V tu dobu si to kluci náramně užívali, ale to ještě nevěděli a ani netušili, že o několik let později přijde do kapely Yoko Ono, která zamotá hlavu Johnovi a začne se cpát do kapely i na jejich zkoušky, kde upozorňuje ostatní hráče, že to a to hrají špatně. Paul neměl s Yoko trpělivost, a tak jako první dává tisku najevo, že kapela The Beatles končí.

Pro všechny to bylo veliké překvapení. Paul, který se vždycky snažil za každou cenu udržet kapelu po hromadě.

A tak skončila největší éra slávy. Ačkoliv se každý jednotlivě snažil uplatnit ve své sólové tvorbě, nikdy nedosáhli takového úspěchu, jaký měli, když byli spolu.

Inu, nikdo z nich samotných nebyl Beatles, každý byl jen část. Paul byl srdcem celé kapely, George její duší, John jejím mozkem a Ringo byl tělo a krev.

Za celou dobu působení, vydala skupina The Beatles 19 alb, které si můžete prohlédnout v sekci diskografie.

 

 

 

● Novinky

25. 6. 2007 - spuštění nově předělaných stránek