● Aktuality

● Profil

● Diskografie

● Fotografie

● Extra

● Vzkazy

● Odkazy

● Kontakt

 

PAUL MCCARTNEY

    basová kytara, zpěv, bicí, piáno

   celé jméno: James Paul McCartney
   narozen:
18.6.1942
  
znamení: Blíženci
  
místo narození: Liverpool
  
barva vlasů: hnědá
  
barva očí: hnědá

 

 

 

James Paul Mccartney se narodil uprostřed války 18.6.1942 ve Walton Hospital na Rice Lane v Liverpoolu manželům Mary Patricii a Jimu McCartney.

Do roku 1955 se rodina McCartney několikrát stěhovala,  ale nakonec se usídlili na Forthlin Road 20.

Paul byl velice chytré a nadané dítě. V škole měl výborné výsledky, a tak na něho mohli být rodiče právem pyšní.

„Pocházím z liverpoolské rodiny, kde mezi všemi členy existovalo velmi silné rodinné pouto.“

O několik let později složil Paul úspěšnou zkoušku na Liverpoolský institut, což byla chlapecká high school.

V říjnu 1956 zemřela Mary McCartney. Trpěla nevyléčitelnou rakovinou prsu. Paulova otázka na toto zjištění tenkrát zněla: „Jak teď vyjdeme s penězi?“ Byla to první věc, která ho napadla. Paul si to nechtěl za žádnou cenu připustit, že už neuvidí svoji maminku. V tomto věku, jak sám tvrdí, se naučil vytvářet si kolem sebe krunýř.

Krátce po matčině smrti byl Paul přímo posedlý kytarou, kterou dostal od svého otce. Dalo by se říci, že kytara ovládla celý jeho život a Paul se ji nechtěl vůbec vzdát. Brával si ji všude, kam jen mohl. Jelikož Jim hrál na klavír, Paul se od něho naučil pár základních akordů, které mu pomohly později dostat se do skupiny The QuarryMen. Sem tam si i zahrál na piáno.

O pár let později se Paul objevil na jedné zábavě, kde vystupoval John se svojí výše uvedenou skupinou, která ho doslova okouzlila. Styl, který tenkrát hráli se mu zalíbila a John dokázal, ač neznal přesné znění not, zcela improvizovat, což se Paulovi líbilo. Jakmile vystoupení skončilo, šel se podívat do zákulisí, kde pochválil Johnovo vystoupení, ovšem měl nějaké připomínky k tomu. John, jako lídr kapely mu půjčil kytaru se slovy :  „Tak nám to ukaž!“ Paul si vzal kytaru a začal Johnovi předvádět svoji verzi písní, které odehráli na pódiu. John byl velmi šokovaný, ale jelikož se mu Paul zalíbil, nabídl mu, že může hrát s nimi v kapele. Ten den se Paulovi splnil sen…

V roce 1966 napsal hudbu k filmu The Gamily Way. O tři roky později v březnu si vzal za ženu Lindu Eastman. Album McCartney (1970) není kritikou dobře hodnoceno, přesto dosáhlo prvního místa v americkém žebříčku. Zároveň se ujal i hit Another Day. Deska Ram (1971) znamená pro změnu první místo v Anglii a obsahuje hit Uncle Albert (první příčka v USA). V listopadu 1971 zakládá skupinu Wings. V roce 1974 začíná pracovat také jako producent (Adam Faith, Steve Miller) a píše i pro další filmy a jíné interprety (R. Steward, R. Starr, bratr Mike McGear,...).

V březnu roku 1976 ve věku 73 let zemřel Paulův otec. V tu dobu byl Paul na turné se svojí skupinou Wings, ale přerušit turné nehodlal.

V roce 1980 vychází jeho první sólový singl po 9 letech - Wonderful Christmastime. Śspěšnější je ale hit Coming Up (první příčka v USA). Album II (1980) je první v anglické hitparádě, podobně jako v roce 1982 album Tug Of War (1982), na kterém opět spolupracoval s "beatlesovským" producentem Georgem Martinem. V té době má i hitové duety se Stevie Wonderem - Ebony And Ivory (první místo v USA i v Anglii) a s Michaelem Jacksonem - The Girl Is Mine. S Jacksonem natáčí další hit v roce 1983 a to Say Say Say (první místo v USA).

Úspěšné je i album Pipes Of Peace (1983) s titulní skladbou na čele britského žebříčku. V tomto odbobí pracuje na svém prvním filmu - Give Me Regards To Broad Street. Paul McCartney má v r. 1984 hit No mOre Lovely Nights a filmový soudtrack Give My Regards to Broad Street (1984) znamená dokonce první místo v anglické hitparádě.

Úspěšné je též album All The Best! (1987). V r. 1989 začíná spolupracovat s Elvisem Costellem a podílí se na benefičním singlu Ferry 'Cross The Mersey (první místo v Anglii). Album Flowers In The Dirt (1989) znamená rovněž první příčku v anglické hitparádě.

Paul McCartney v únoru 1990 obdržel cenu Grammy za celoživotní dílo. V oblasti klasické hudby je známo jeho Liverpool Oratorio, vzniklé ve spolupráci s Carlem Davisem (1991). Velký ohlas vzbudilo též album Off The Ground (1992). V r. 1995 se představil dalším dílem z oblasti vážné hudby, a to i jako klavírista - zachyceno je na albu A Leaf (1995). V říjnu měla premiéru jeho symfonická báseň Standing Stone.

   

 

● Novinky

25. 6. 2007 - spuštění nově předělaných stránek