● Aktuality

● Profil

● Diskografie

● Fotografie

● Extra

● Vzkazy

● Odkazy

● Kontakt

 

JOHN LENNON

   doprovodní kytara, zpěv, ústní harmonika, piáno

   celé jméno: John Winston Lennon
   narozen: 9. 10. 1940
  
znamení: Váhy
  
místo narození: Liverpool
  
barva vlasů: hnědá
  
barva očí: hnědá

 

 

John Winston Lennon se narodil 9.10.1940 v Maternity Hospital na Oxford Street v Liverpoolu manželům Julii Stanleyové a Alfredovi J. Lennonovi. Jeho otec byl námořník a John ho vídal jen jednou za čas.

Když měl John tři roky, otec se ho vzdal a odplul se svojí lodí do Ameriky, kde zůstal až do skončení vojny.

Potom se v něm probudil otcovský cit a vrátil se zpět do Liverpoolu, kde vzal malého Johna i přes námitky Julie na prázdniny do Blackpoolu. Alfred se snažil přesvědčit pětiletého chlapce, aby opustil s ním Julii a odstěhoval se na Nový Zéland. John se ocitl v nelehké situaci. Musel se rozhodnou mezi svojí matkou nebo otcem. Maminku měl velmi rád a otce skoro ani nepoznal, a tak jeho rozhodnutí bylo jednoznačné. Chtěl být se svým otcem. Jakmile ho Alfred vzal za ruku a odváděl ho na palubu, John si uvědomil, že chce být raději se svojí maminkou, a tak se mu vytrhl a utíkal k Julii.

John od té doby viděl Alfreda už jen dvakrát a to o 17 let později a pak na otcova pohřbu.

O několik let později si Julia našla přítele, s kterým chtěla stávit zbytek života, a tak svěřila Johna své sestře Mary Elizabeth a jejímu manželovi Georgovi. Oba vychovávali Johna jako vlastního syna v Mendipse, blízko dětského domova Strawberry Fields. Teta „Mimi“ měla na Johna velký vliv a i když John nežil se svojí maminkou, miloval ji. Sám se k tomu vyjádřil takto: „ Je pro mě velmi důležité, aby lidé věděli, že jsem skutečně měl matku. Náhodou se stalo, že měla manžela, který během vojny odešel na moře, takže to nějaký čas měla velmi těžké. Ale sirotek jsem rozhodně nebyl. Moje maminka byla hodně živá a bydlela jen patnáct minut chůze od Mimi. Pravidelně jsem se s ní setkával, jen jsem s ní nežil celý čas, to je vše.“

V sedmi letech začal sám vymýšlet básničky a krátké povídky, které zpestřoval svými obrázky. Hodně a rád četl a nejvíce si oblíbil pohádku Alenka v říši divů, která ho ovlivnila i v tvorbě známé písně Lucy in the sky with diamand. „Skládal jsem básničky v style samých nesmyslů. Psal jsem dokonce povídky, v kterých jsem všechno dělal já sám.“

Jako desetiletý chlapec dostal ústní harmoniku, což byla první zkušenost s hudbou.

V roce 1952 nastoupil do gymnázia Quarry Bank na Harthill Road. Když mu bylo šestnáct, přesvědčil tetu Mimi, aby mu koupila kytaru – španělku, která stála asi 17 Liber. Matka Julia ho tajně učila hrát. První píseň, kterou se naučil hrát, byla „That’ll be the day“.

Hudba ho očarovala a se svým spolužákem Petem Shottonem, který vynikal více v kreslení, založil školskou skupinu „The Blackjacks“. Název jim zůstal asi týden, potom ho změnili na „The QuarryMen“.

První nahrávku, co zahráli ve „Woolton Garden Fete“ do dneška existuje.

Právě na této akci si ho přišel poslechnout slušný chlapec Paul McCartney, který udělal na Johna velký dojem, protože mu, po koncertě, ukázal hru na kytaře a správné znění písně, při kterých John často improvizoval.

V roce 1967 hraje ve filmu How I Won The War. Alba "Unfinished Music No 1 - Two Virgins" (1968) a "Unifinished Music No 2 - Life With The Lions" (1969) obsahují jakousi směs zvukových efektů. V roce 1969 začíná experimentovat i s filmem.

V létě téhož roku vychází nahrávka Give Peace a Chance (už pod jménem skupiny Plastic Ono Band) a stává se hitem. Byla natočena během mírového happeningu Bed - In v Montrealu (ta následovala 2 měsíce po podobné akci v Amsterodamu). V koncertní sestavě proměnlivého Plastic Ono Bandu se v září objevují i Klaus Voorman, Eric Clapton a Alan White. Avantgardní nahrávka "Wedding Album" je dvojalbum s prázdnými B-stranami.

Komerčního úspěchu se dočká až album Plastic Ono Band - Live Peace in Toronto a následně i hit Instant Karma. V roce 1971 vycházejí hitové singly Power To The People a Imagine (ze stejnojmenného alba, které dosáhlo špiček hitparád v USA i v Anglii). V témže roce se John a jeho žena Yoko stěhují do N.Y.C. a na Vánoce vychází píseň Happy Xmas, War is Over (hitem se stane až o rok později).

Dvoujalbum "Sometime In New York City" je nahrané částečně s Plastic Ono Band a Frankem Zappou a částečně s newyorskou skupinou Elephant's Memory. Rok 1974 zastihuje Lennona ve velké osobní krizi, ale přesto se vrací albem "Walls And Bridges" a hitem whatever Gets You Through The Night (v obou případech 1. místo v amer. žebříčku). Úspěšné je i album rock'n'rollů "Rock'nRoll".

V letech 1975-1980 žije v ústraní a stará se o syna Seana. Krátce po vydání comebackového alba "Double Fantasy" je v N.Y.C. zavražděn (8. 12. 1980). Toto album, stejně jako singl Just Like Starting Over, se vzápětí dostávají na přední místa americké i anglické hitparády. Do čela angličkého žebříčku se dostanou též Imagine, Happy Xmas,... (2. místo) a z posledního alba píseň Woman. Album "John & Yoko: Milk And Honey" obsahuje 6 skladeb nahraných těsně před smrtí.

Muzikanskou kariéru začal v 80. letech jeho syn z prvního manželství - Julian Lennon. Později s muzikou koketuje i Sean (m.j. v r. 1991 nová verze písně Give Peace A Change, v r. 1998 pak album Into The Sun).

   

 

● Novinky

25. 6. 2007 - spuštění nově předělaných stránek