● Aktuality

● Profil

● Diskografie

● Fotografie

● Extra

● Vzkazy

● Odkazy

● Kontakt

 

GEORGE HARRISON

   sólová kytara, sitár, zpěv


   celé jméno: George Harold Harrison
   narozen: 25. 2. 1943
  
znamení: Ryby
  
místo narození: Liverpool
  
barva vlasů: hnědá
  
barva očí: hnědá
 

 

 


George Harold Harrison se narodil 25.2.1943 v Liverpoolu. Jeho otec Harold byl řidičem autobusu a matka Louisa zdravotní sestrou.

Už od útlého mládí to byl velmi hloubavý samotář, který chodil na protestantskou katolickou školu. Škola ho, stejně jako Johna, moc nebavila a ani se nesnažil moc učit.

V roce 1954 přijali George na institut, kde v té době studoval i Paul. George prolézal vždy jen s odřenýma ušima, protože se nerad učil. Raději dával přednost zábavě, módě podle svého šatníku. Nosil dlouhé černé boty, koženou bundu a měl podobný účes jako Elvis, což se pochopitelně nelíbilo učitelům, kteří se s ním každou chvilku dostávali do sporu, kvůli kdejakým hloupostem.

Svojí první kytaru si koupil od jednoho svého spolužáka. Ze začátku byl George samouk, a tak se učil všechny akordy a hmaty sám. Byla to jeho láska, které vydržel dokonce i celý den, jen aby se naučil pořádně hrát. Neodradily ho ani zkrvené konečky prstů od strun, kterých se nezbavil.

George přesvědčil i svého brášku Peta, aby si také koupil kytaru. Později spolu i několika dalšími kamarády založili kapelu. Povedlo se jim jen jednou vystupovat před lidmi, kde si George poprvé vydělal pár peněz prostřednictvím hudby. Bylo to sice asi jen 10 šilinků, ale to mu pro začátek bohatě stačilo a přesvědčilo, že stojí za to se dál věnovat hudbě.

O několik měsíců později ho Paul vzal na zkoušku se svojí začínající kapelou, kde ho představil Johnovi. Ten ze začátku nebyl moc nadšený, ale Paul ho přesvědčil, aby si hoposlechl a teprve potom řekl, co si o něm myslí. John tak udělal a George se mohl předvést. Zprvu se John netvářil nijak vesele už také proto, že George byl mladší o tři roky. Řekl mu,že musí ještě hodně nacvičovat, ale jelikož to zní velmi dobře, přijímá ho do kapely.

Postupem času se George řadil v kapele za hodnotného a nepostradatelného člena. Tím se vytvořilo jádro budoucích Beatles.

V té době měnil George svůj styl hraní na kytaru a jeho idol se přeměnil z Elvise na Buddy Holly, který ho okouzlil svojí bezprostřední hrou na kytaru.  Proto si o několik dní později spolu s matkou šel koupit elektrickou kytaru, která uspokojila jeho potřeby. Ovšem nebylo to zadarmo a George si na to musel vydělat sám z různých brigád a rozvážek po Liverpoolu.

Časem se začala kapela Quarrymen rozpadat, až nakonec zbyl jenom John, Paul, George a nově příchozí Johnův kamarád Start Sutcliffe, který měl zastávat v kapele funkci basáka. Jelikož to byl zejména dobrý malíř a hudbu neměl v krvi, dělal tam spíše jenom okrasu.

Po rozchodu slavné čtyřky sklízí veliký ohlas trojalbum All Things Must Pass (1970), natočené za účasti řady hvězd pop music. Obsahovalo i píseň My Sweet Lord, která se stala obrovským hitem. V roce 1971 ale byla příčinou soudního procesu. Ten se táhl 5 let, po nichž byl původním autorem označen Ronnie Mack.

Mezi častými Harrisonovými spolupracovníky se v té době objevují m.j. Eric Clapton, Ringo Starr a Billy Preston. Ti jsou i hosty legendárního koncertu po Bangladéš (srpen 1971), který je zachycen na trojalbu Concert For Banga Desh a za rok (1972) byl oceněn Grammy. Vrcholu americké hitparády dosáhl v r. 1973 i singl Give me Love.

Po úspěšném, ale už méně kvalitním albu Living In The Material World (1973) se dostavuje pokles popularity a Harrison se relativně úspěšně věnuje produkci filmů. Na některých z nich se i sám podílel. Založil také vlastní gramofirmu Dark House a navíc se věnuje i automobilovému sportu. Veliký comeback se mu daří až v roce 1987 albem Cloud Nine natočeném ve spolupráci s Jeffem Lynnem. Velkým hitem se stal singl Got My Mind Set On You.

V roce 1988 se účastní velice úspěšného projektu Traveling Wilburys. První turné po mnoha letech podniká v r. 1992 (v Japonsku za účasti Erica Claptona).

     

 

● Novinky

25. 6. 2007 - spuštění nově předělaných stránek